2016 – Jess Melvin – Melbourne University – ‘Mechanics of Mass Murder: how the Indonesian Military Initiated and Implemented the Indonesian Genocide—The Case of Aceh’

2016 – Le Hoang Ngoc Yen – Australian National University – ‘Living Leprosy in Vietnam: Care, Affliction and Agency in the Shadows of a Cure ’ – Runner-up

2015 – Cindy Bryson – Australian National University – ‘A valuable life: seeing transformative practice among Phnom Penh’s waste pickers’

2015 – Stephanie Chok – Murdoch University – ‘Labour justice and political responsibility: an ethics-centred approach to temporary low-paid labour migration in Singapore’ – Runner-up.

2014 – Vannessa Hearman – University of Melbourne – ‘Dismantling the “Fortress”: East Java and the Transition to Suharto’s New Order Regime’ – Joint Winner

2014 – Charanpal Singh Bal – Murdoch University – ‘The Politics of Obedience: Bangladeshi Construction Workers and the Migrant Labour Regime in Singapore’ – Joint Winner

2014 – Tom Cliff – Australian National University – ‘Oil and Water: Experiences of Being Han in 21st-Century Korla, Xinjiang’ – Runner-up.

2013 – Nicholas Cheesman – ANU – ‘The Politics of Law and Order in Myanmar’

2013 – Mark Pendleton – University of Melbourne – ‘Sarin Traces: Memory Texts and Practices in Postward Japan, 1995-2010’ – Runner-up.

2012 – Hongwei Bao – University of Sydney – ‘Queer comrades: gay identity and politics in post socialist China’

2011 – Dr Roberto Manuel Benedicto – University of Melbourne – ‘Bright Lights, Gay Globality: Mobility, Class, and Gay Life in Twenty-first Century Manila’

2010 – Dr William Fryer – University of Queensland –  ‘Interpretive and source-oriented approaches: modern Japanese free verse poetry in English translation’

2009 – Assistant Professor Nanlai Cao – ANU – ‘Constructing China’s Jerusalem: Christians, Power and Place in Contemporary Wenzhou’

2008 – Dr Damien Evans – University of Sydney – ‘Putting Angkor on the Map: a New Survey of a Khmer “Hydraulic City” in Historical and Theoretical Context’

2007 – Dr Wasan Panyagaew –  ANU – ‘Moving Dai: Towards an anthropology of people “living in place” in the borderlands of the upper Mekong’

2006 – Dr Katharine McKinnon –  ANU – ‘Locating Post-Development Subjects: discourses of intervention and identification in the highlands of northern Thailand’ – Joint Winner

2006 – Dr Romit Dasgupta – Curtin University of Technology – ‘Crafting Masculinity: Negotiating Masculine Identities in the Japanese Workplace’ – Joint Winner

2005 – Dr Adam Bowles – La Trobe University – ‘Dharma, Disorder and the Political in Ancient India’

2004 – Dr Kaosar Afsana – Edith Cowan University – ‘Power, Knowledge and Childbirth Practices: An Ethnographic Exploration in Bangladesh’ – Joint Winner

2004 – Dr Kama Maclean  – La Trobe University – ‘Power and Pilgrimage: The Kumbh Mela in Allahabad, 1765-1954’ – Joint Winner

2003 – Dr Linda Rae Bennett  – University of Queensland – ‘Dialectics of Desire and Danger: maidenhood, sexuality and modernity in Mataram, eastern Indonesia’

2002 – Dr Beatrice Trefalt  – Murdoch University – ‘Unexpected Returns: stragglers of the Imperial Army and memories of the Second World War in Japan, 1950-1975’

2001 – Dr Michael Laffan  – University of Sydney – ‘The Umma Below the Winds: Mecca, Cairo, Reformist Islam and a Conceptualization of Indonesia’

2000 – Dr Koichi Iwabuchi  – University of Western Sydney – ‘ Returning to Asia: Japan in the Cultural Dynamics of Globalization, Localization and Asianization’

1999 – Dr Michael Barr – University of Queensland – ‘Lee Kuan Yew: The Beliefs behind the Man’

1998 – Dr Seung-Ho Kwon – UNSW – ‘Control and Conflict: the Historical Development of Labour Management within the Hyundai Business Group, 1946-1995’

1997 – Dr Mark Hudson – ANU – ‘Ruins of Identity: Ethnogenesis on the Japanese Island, 400 BC to AC 1400’